Blog > Komentarze do wpisu

O pięknie i lotnictwie ... nietypowo


Często na notam.pl pada słowo metafizyka i nie jest to bynajmniej przypadek. Latanie bowiem nie jest li tylko przemieszczaniem się z punktu A do B w tempie nieoferowanym przez żadne inne środki lokomocji. Awiacja daje niezrównane z niczym wrażenia estetyczne, dla których warto znosić trudy szkolenia, niemałe nakłady pieniężne i wkalkulowane w unoszenie się w przestworzach ryzyko. Nawet najstarsi stażem piloci wciąż ulegają magii widoków z szyby kokpitu. Jeśli ktoś czuje się zblazowany widokiem Ziemi z wysokości kilkuset metrów, doprawdy nie wiem co jeszcze może pobudzać jego zmysły estetyczne.

Mocne doznania estetyczne zawsze towarzyszą doznaniom duchowym, tak skonstruowany jest człowiek. Nieprzypadkowo egzystencjalistą był wybitny pisarz i lotnik Antoine de Saint-Exupery, nieprzypadkowo nasi antenaci malowali prymitywne obrazy na skałach i w jaskiniach. Siłą napędową najprostszej nawet znanej nam twórczości jest właśnie poczucie piękna. W wielu piękno wyzwala również inne uczucia, te najpiękniejsze z pogranicza metafizyki. Nic tak bowiem jak cisza, samotność i właśnie piękno nie pobudza najczulszych strun ludzkiej duszy. Szybując samotnie człowieka dopadają przeróżne myśli z pogranicza tego co poznawalne i niepoznawalne przez ludzki umysł.

W dobie gdy latanie nie było dane ludzkości ktoś powiedział, że trzema najpiękniejszymi widokami jakie może podziwiać oko ludzkie są naga kobieta, rumak w galopie i okręt pod pełnymi żaglami. W czasach lotnictwa, należy ten pogląd zrewidować dodając widok z okien samolotu. Czy nie pobudza do myślenia widok miast wyglądających jak małe plamki, jezior niczym kropel wody, oraz świadomość, że Ziemia jest małą kulką? Pytanie o nasze miejsce w takiej rzeczywistości, o naszą wyjątkowość, a zarazem małość tu i teraz, o granicę poznania, o pierwszą przyczynę, naturę piękna, sens istnienia i przemijania – wszystko to właśnie pytania, które lotnictwo przez swój metafizyczny wymiar stawia lotnikom, gdy ci tylko oderwą koła swoich maszyn od powierzchni Ziemi.

poniedziałek, 09 czerwca 2008, e-notam

Polecane wpisy

  • Laszowanie na C152 - kity i mity

    W życiu można robić bardzo dziwne rzeczy. Można na przykład być pianistą bez palca. Oczywiście o ile jest to palec u nogi. Można palić i się nie zaciągać, a cyg

  • Już wkrótce

    Czy można latać na kacu nie łamiąc prawa lotniczego? Ja tak robię, o czym uprzejmie informuję ULC oraz Prokuraturę Krajową ... [ CD nastąpi ...a ty możesz posp

  • GPS GARMIN 495 - pomocy!

    Dzisiaj troszkęodmienny wpis, gdyżmam prośbę o pomoc przy kupnie Garmina. zdecydowałem się na model495 i nie wiem, która wersja zawiera Polskę -Atlantic Interna

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Myszkin, 155.91.64.*
2008/08/14 12:13:38
Oj oj, e-notam - coś Ci się pomyliło :) Nie naga kobieta, tylko kobieta w tańcu. To są tzw trzy kanony piękna.

A te wszystkie porady w stylu "jak zostać pilotem liniowym", można (wulgarnie rzecz ujmując, nie obraź się) o kant d... rozbić. Czemu? Bo wszystko tak naprawdę rozbija się o kasę. Wszyscy wiemy, że bez zainwestowania w siebie 200-300 tysięcy PLN, nie mamy co marzyć o ATPL. A skąd młody człowiek "na dorobku" ma wziąć taką kasę, która przecież może zostać utopiona (nikt nam przecież nie daje gwarancji zatrudnienia, zdarzają się wypadki losowe, utrata zdrowia). Cienko, cienko.
-
2008/08/14 13:25:45
nie zgadzam sie, ale powiem jedno latanie nie jest dla ludzi biednych, jak ktos nie ma kasy to i prawo jazdy mu sie nie przyda, bo i samochodu nie kupi. ale sa sposoby, zeby dojsc do ATPLa za male pieniadze. chociazby przez RyainAir i ich system szkolenia. Ty dochodzisz do cpl, co mozna zrobic za jakies 60 tys, a reszta tak jak napisalem wyzej. 60 tys to nie jest niewyobrazalna fortuna, ale jak ktos jest zupelnym golasem, to pewnie jest to ponad jego mozliwosci. natomiast, ja do atpla dojde za ok 80 tys. sledz blog i zobaczysz jak.
-
2008/08/14 13:27:26
a co do kanonow piekna moze ty wolisz kobiete w tancu, ja zdecydowanie nagą. de gustibus non disputandum, ale nie zdradzaj sie z ta preferencja zbyt ostentacyjnie :)
-
Gość: mathom12, 195.234.40.*
2008/08/20 18:37:25
Hehehe - dojdziesz za 80kPLN - skojarzylo mi sie sorki - trzymam kciuki - mam PPL(A) - za 20kPLN - IR, CPL(A) - w tym nalot do 300h to daje 66kPLN +20 PLN = 86kPLN jak wylatasz nalot ciagajac szybowce albo spadochroniarzy i masz duuzo czasu - masz szanse
Zatrudniasz sie jako drugi w liniach - studia + angielski perfect + zdrowie ATPL robisz w ramach zatrudnienia.
Ja sobie ustawiam 100kPLN a pewnie i tak przestrzele.